Pogrzebień – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Kornowac. Miejscowość jest położona wysoko na doliną Odry dochodząca w niektórych miejscach do 100 metrów sprawia wrażenie punktu widokowego, o malowniczym położeniu. Z miejscowości widać panoramę doliny Odry z pocysterskimi stawami, na tle wyłaniającego się Beskidu Śląskiego i Śląsko-Morawskiego z Łysą Górą, a po drugiej stronie Góry Opawskie.

Liczba ludności: ok. 1315
putlocker
google maps iframe code
.

Herb Gminy Kornowac

.

Herb Pogrzebienia

Kościół św. Bartłomieja


Kościół pw. św. Bartłomieja w Pogrzebieniu został wybudowany w 1851 roku, w stylu neoromańskim, ale zanim powstał kościół murowany były już wcześniej 3 kościoły drewniane (parafia prawdopodobnie swoimi początkami sięga XIV wieku), przebudowany w latach 1955-1960; przed wejściem znajduje się sarkofag ze szczątkami doczesnymi Sługi Bożej Laury Meozzi - pierwszej inspektorki Sióstr Salezjanek w Polsce.


Pałac Larischów - klasztor sióstr salezjanek


Posiadłość wraz z pałacem należała do rodziny Larischów, których córka Luiza wyszła w 1815 roku za mąż za zamożnego śląskiego poetę epoki romantyzmu Josepha von Eichendorffa. W latach 1885-1887 przebudowa nadała mu cechy pałacu, został wyposażony m.in. w cenne marmurowe schody.W pałacu tym przebywała przez jakiś czas i zmarła siostra Laura Meozzi (1873-1951). W 1930 roku posiadłość przejął zakon Salezjanów. W latach II wojny światowej w pałacu na krótko utworzono obóz przejściowy dla reemigrantów niemieckich z Besarabii oraz Bukowiny. Następnie utworzono obóz dla ludności polskiej pod nazwą Polenlager 82, który z kolei stał się obozem dla dzieci, tzw. Kinderlager. Obecnie w pałacu jest klasztor sióstr Salezjanek, które nabyły go w 1946 roku.


Oratorium Młodzieżowe


Jest to miejsce spotakń młodzieży pod wezwaniem św. Jana bosco. Niegdyś były tam organizowane wszelkiego rodzaju imprzy parafialne. Teraz jest miejscem zamieszkania dla uchodżców z Ukrainy. W odległej przeszłości znajdował się tam teatr, orkiestra


Kapliczka św. Nepomucena


Kapliczka św. Jana Nepomucena w Pogrzebieniu – kapliczka drewniana pochodząca z XIX w. W jej wnętrzu znajduje się figura św. Jana Nepomucena, pochodząca z XVIII w.


Jesion


Obok pałacu rośnie stary jesion – najstarsze i najgrubsze drzewo w całej gminie – jego pień ma ponad 5 metrów obwodu. Jest to trzeci, pod względem wieku i grubości jesion w Polsce.



Galeria